دایونکس

کلسی پوتریول

پماد دایونکس® یکی از محصولات کمپانی LEO است. که برای درمان پسوریازیس ولگاریس به کار می رود. شیوع بالای این بیماری از یک سو و اثربخشی بسیار خوب دایونکس® در تخفیف علائم پسوریازیس موجب درخشش دایونکس® در این گروه درمانی می باشد.

پماد دایونکس ® حاوی ۵۰mcg/g کلسیپوتریول می باشد. این پماد نرم، سفید و بدون مواد نگهدارنده است.

خصوصیات دایونکس®

–          کلسیپوتریول از مشتقات ویتامین D می باشد و به صورت موضعی مصرف می گردد.

–          تولید سلول های غیرطبیعی و اشتقاق سلول ها را در پوست مبتلا به پسوریازیس طبیعی می نماید.

–          تولید و افتراق کراتینوسیت ها را کاهش می دهد.

–          میزان فعالیتهای التهابی سلول های ایمنی را کاهش می دهد.

پسوریازیس ولگاریس

اثرات نامطلوب جزیی:

سوزش جزیی در محل آسیب، در موارد بسیار نادر ممکن است درماتیت در صورت رخ دهد.

مصرف بیش از حد:

مصرف بیش از حد(بیش از ۱۰۰ گرم دایونکسبه صورت هفتگی) می تواند سبب افزایش کلسیم سرم گردد. که البته سریعا با عدم مصرف برطرف می گردد.

حساسیت به هریک از ترکیبات

استفاده در زنان باردار:

هرچند مطالعات حیوانی اثرات تراتوژنیک نشان نداده اند. بی خطری آن در دوران بارداری مشخص نگردیده است.

پماد دایونکس® را باید روزی دوبار بر روی ضایعه پوستی استفاده نمود. برای بیمارانی که از این محصول به عنوان درمان نگهدارنده استفاده می شود ممکن است مقادیر کمتری مورد نیاز باشد.

حداکثر چه سطحی از بدن را می توان با دایونکس درمان کرد؟

مطالعات انجام شده حاکی از آنند که چنانچه از کلسی پوتریول (دایونکس) به میزان حداکثر ۱۰۰ گرم در هفته استفاده شود خطر مسمومیت و بروز هیپرکلسمی وجود نخواهد داشت. بدین ترتیب می توان با استعمال دو بار در روز این پماد ضایعات را در ۱۵-۲۰% سطح بدن درمان کرد؛ البته این میزان در افراد مختلف متفاوت می باشد و می توان ضایعات بزرگتر را نیز با این پماد درمان کرد. به طوری که در برخی مطالعات انجام شده ۴۰-۵۰% سطح بدن با زخمهای پسوریازیس پوشیده شده بود که با این دارو بهبود یافتند. البته در موارد شدید می توان ابتدا زخمهای کوچک را در برخی اندامها نظیر پاها درمان نمود و سپس به بهبودی سایر قسمتهای بدن پرداخت.

آیا می توان دایونکس را با دیگر داروها مخلوط کرد؟

این امر به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که پایداری دارو در محیطی با PH اسیدی سیار سریع تحت تاثیر قرار می گیرد. حتی کوتیکواستروئیدها نیز دارای حالت اسیدی می باشند . البته تاکنون تداخلات احتمالی این دارو با سایر داروها به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است.

آیا دایونکس را می توان با سالیسییلیک اسید به کار برد؟

مخلوط کردن مستقیم دایونکس با سالیسیلیک اسید یا دیگر داروهای اسیدی اصلا توصیه نمی شود چرا که این دارو در محیطهای با PH پایین غیرفعال می شود. این ترکیب چه در محیط آزمایشگاه صورت پذیرد و چه روی صورت ، تفاوتی در نتیحه نخواهد داشت.

ممکن است در ۳-۴ روز اول مصرف فرد بیمار دایونکس را صبحها و سالیسیلیک اسید را شبها (و یا بالعکس) استفاده کنند که در این حالت به نظر نمی آید تاثیر معکوسی روی پوست ایجاد شود. چرا که تماس سالیسیلیک اسید با پوست اصلا PH پوست را تغییر نمی دهد که باعت تغییر در پایداری کلسی پو تریول گردد.

آیا می توان دایونکس را در اندامهای تناسلی مورد استفاده قرار داد؟

به طور کلی استفاده از دایونکس در اندامهای تناسلی توصیه نمی شود.

علت این امر را متخصصان آلمانی چنین بیان می کنند که مصرف هرگونه کرم یا پماد می تواند کارایی کاندوم را مختل کند و در نتیجه احتمال بروز بارداری ناخواسته، عفونت با HIV و … افزایش می یابد و مختص به داروی دایونکس نمی باشد. درنتیجه استفاده از این دارو در مورد فوق الذکر توصیه نمی شود.

آیا می توان از دایونکس در پسوریازیس flexural (معکوس) استفاده نمود؟

بله، می توان از دایونکس برای درمان این نوع پسوریازیس استفاده نمود اگرچه مصرف آن در این زمینه تأیید نشده است.چناچه از مطالعات بر می آید مصرف دو بار در روز دایونکس به مدت ۶ هفته می تواند در بهبود این نوع پسوریازیس موثر واقع گردد؛ اگرچه سوختگی خفیف به عنوان عوارض جانبی این دارو گزارش شده است. اما در اکثر موارد هیچ اثر ناخواسته ای دیده نشده است.

لازم به ذکر است که پسوریازیس flexural (معکوس) در چین و چروکهای بدن نظیر کشاله ران و چروکهای زیر سینه به وجود می آید که در آن ضایعاتی به رنگ قرمز و با حاشیه مشخص تشکیل می شود. با وجودی که پوسته های نقره ای روی سطح ضایعات مشاهده نمی شوند ولی ممکن است در کناره های آن به وجود آیند. این نوع پسوریازیس ممکن است به صورت ثانویه و در اثر نوعی عفونت به وجود آید که در نتیجه تشخیص دقیق این بیماری را مشکل می کند. در صورتی که ضایعات به درمانهای ضدباکتریایی و یا ضد قارچی پاسخ مناسب ندهند احتمال وجود پسوریازیس تقویت می شود. آنچه در درمان این ضایعات اهمیت دارد این است که استفاده ازپمادهای موضعی بهتر از سایر روشهای درمانی در بهبود زخمها موثر است. “تار” و “دیترانول” باعث ایجاد سوزش در محل ضایعه شده و “استروئیدها” خطر آتروفی را افزایش می دهند. در نتیجه به نظر می رسد دایونکس بهترین انتخاب در این رابطه باشد.

آیا خانمهای باردار می توانند از دایونکس استفاده کنند؟

گرچه در مطالعاتی که روی حیوانات انجام گرفته هیچ اثر تراتوژنیکی دیده نشده است اما ایمنی دایونکس (کلسی پو تریول) حین بارداری هنوز کامل مورد تأیید قرار نگرفته است و مصرف این دارو در این دوران توصیه نمی شود.

پس از باز کردن درب پماد آن را به چه مدت می توان نگه داشت؟

در صورتیکه پماد دایونکس را در دمای ۲۵oC  یا کمتر نگهداری نمائید می توان به مدت ۲ سال مورد مصرف قرار داد. همین شرایط پس از باز کردن درب آن نیز صادق می باشد.

آیا پسوریازیس یک بیماری خونی است؟

خیر. پسوریازیس بیماری خونی نمی باشد، بلکه نوعی اختلال در عملکرد سیستم ایمنی می باشد که در نتیجه آن تولید سلولهای پوست به شدت افزایش یافته و باعث ضخیم شدن و پوسته پوسته شدن پوست می گردد.

آیا با دایونکس می توان پسوریازیس را به صورت کامل کنترل کرد؟

اگر منظور از کنترل کامل بیماری درمان آن باشد پاسخ منفی است. از آنجایی که پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی می باشد در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد. دایونکس به منظور کنترل علائم این بیماری به کار می رود.

http://behestan-chc.com/wp-content/themes/Resanehlab-child