پروتوپیک ۰٫۰۳ درصد

تاکرولیموس منوهیدرات

پماد پروتوپیک پماد نسخه شده برای درمان اگزما متوسط تا شدید است. پروتوپیک را باید تنها با نسخه پزشک مورد مصرف قرار داد. پروتوپیک را نباید همراه با سایر محصولات به صورت همزمان استفاده نمود. پروتوپیک باید برای زمان کوتاهی مصرف گردد و در صورت نیاز به درمان مجدد بهتر است فاصله ای بین آن قرار داده شود.

پروتوپیک با دوقدرت متفاوت موجود می باشد. بزرگسالان می توانند از پروتوپیک ۰٫۱% و ۰٫۰۳% استفاده نمایند ولی کودکان ۲ تا ۱۶ سال تنها مجاز به استفاده از پروتوپیک ۰٫۰۳% می باشند.

پروتوپیک برای کودکان بالای ۲ سال و بزرگسالانی که سیستم ایمنی آنها دچار ضعف نمی باشد قابل استفاده می باشد. پروتوپیک برای مبتلایان به اگزما متوسط تا شدید برای دوره کوتاه قابل استفاده است. درصورت نیاز به درمان مجدد بهتر است وقفه ای در درمان ایجاد شود و سپس مجددا از پروتوپیک استفاده شود.

درصورت حساسیت به تاکرولیموس یا مواد جانبی این محصول نباید ازآن استفاده گردد.

شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از سوزش، خارش و سوختگی خفیف تا متوسط که اغلب در چند روز اول درمان التیام می یابد.عوارضی که کمتر شایع می باشند عبارتند از: آکنه، التهاب فولیکول های مو، سردرد،افزایش حساسیت پوست به دمای گرم و سرد،علائم شبه آنفولانزا مانند سرماخوردگی، گرفتگی بینی، خارش پوست، نارحتی معده، درد عضلانی، تورم غدد(بزرگ شدن غدد لنفاوی) و یا عفونت های پوستی، از جمله زخم های سرد و آبله مرغان

مصرف الکل همزمان با استفاده از پروتوپیک سبب قرمز وحساس شدن پوست یا صورت و احساس گرما می شود. در مورد سایر عوارض جانبی با پزشک خود گفتگو نمائید

– در طول درمان با پروتوپیک از اشعه درمانی با اشعه ماورا بنفش، یا روش های برنزه کننده با استفاده از اشعه استفاده نکنید.یا از مواجه با لامپ های خورشیدی پرهیز نمائید.

– از قرار گرفتن در معرض آفتاب در زمان درمان با پروتوپیک حتی زمانی که دارو بر روی پوست شما نیست پرهیز کنید. درصورتیکه به صورت اجباری در معرض نور خورشید قرار دارید از لباسهای گشاد استفاده نمائیدتا پوست شما رامحافظت کند.از پزشک خود درمورد روشهای دیگر محافظت از نور خورشید بپرسید.

-توسط بانداژ یا نوار زخم یا پانسمان حین درمان پوست خود را نپوشانید شما می توانید لباس های معمولی بپوشید.

– از مصرف پروتوپیک در چشم یا دهان خود اجتناب کنید یا درصورت خوردن پروتوپیک به صورت ناگهانی به پزشک مراجعه نمائید.

– پروتوپیک برای درمان شرایط حاضر شما تجویز شده است از استفاده آن در دیگر شرایط پرهیز نمائید.

– تیوب پروتوپیک را به افراد دیگر ندهید حتی اگر علائمی مشابه شما داشته باشند. زیرا ممکن است برای آنها مناسب نباشد.

پروتوپیک را برای دوره کوتاه مصرف نمائید. یک لایه نازک از پروتوپیک را روزی دوبار بر رروی ناحیه دچار اگزما تا زمان برطرف شدن علائم استفاده نمائید.

۱- علائم اگزما چیست؟

اگزما یک بیماری مزمن است که درمان قطعی ندارد و علائم آن به صورت دائمی همراه بیمار است و تنها در شرایط عود و شعله ور شدن علائم می توان از درمان هایی جهت کاهش علائم استفاده نمود. در زیر برخی از علائم شایع اگزما ( بدون شعله ور شدن علائم) آورده شده است.

– ترک خوردگی پوست از برخی نواحی

– احساس خشکی در پوست

– خارش که گاهی به دلیل خارش زیاد خراش ایجاد می گردد و میزان خارش در شب بیشتر می باشد

– التهاب و قرمزی

– تاول و ترشح مایع از پوست

– رنگ پوست ممکن است از قرمز متمایل به قهوه ای گردد

اگرچه آسیب می تواند در هر ناحیه ای از پوست باشد. ولی بیشتر در دست ها، پاها، بازو، پشت زانو، مچ پا و دست و صورت و گردن و بالای قفسه سینه دیده می شود

۲- آتوپیک درماتیت چیست؟

شایع ترین نوع اگزماست که ۹۰% افراد تا سن ۵ سالگی این نوع اگزما را تجربه می نمایند. عاملی که متخصصان پوست آن را سد دفاعی پوست می نامند. بر اثر عواملی دچار آسیب می گردد. در نتیجه در این شرایط فرد دچار خارش پوستی می گردد.

۳-آیا آتوپیک درماتیت یک آلرژی است؟

افراد مبتلا به آتوپیک درماتیت بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری های حساسیتی مانند حساسیت غذایی، تب یونجه یا آسم هستند. ولی آتوپیک درماتیت یک آلرژی نیست. در حقیقت یافته های جدید نشان می دهد مواجهه زودهنگام با برخی عوامل آلرژی زا می تواند در پیشگیری از درماتیت موثر باشد.

http://behestan-chc.com/wp-content/themes/Resanehlab-child