پماد فوسیدین

آنتی بیوتیک موضعی

پماد فوسیدین ۲% (سدیم فوزیدات)، محصول کمپانی لئوفارما، آنتی بیوتیکی است که از فوسیدیوم کوکسینیوم مشتق شده است و در برابر شماری از ارگانیسم های گرم مثبت، دارای فعالیت آنتی باکتریال قوی می باشد. استافیلوکوک ها از جمله سویه های مقاوم به پنی سیلین و یا سایر آنتی بیوتیک ها، به شدت به فوسیدین حساس هستند. این فرآورده همچنین دارای جذب بالای پوستی است.

پماد فوسیدین جهت درمان عفونت های پوستی ناشی از استافیلوکوک، استرپتوکوک، کورینه باکتریوم مینوتیسیموم و سایر ارگانیسم های حساس به سدیم فوزیدات کاربرد دارد؛ مهمترین موارد مصرف این فرآورده شامل موارد ذیل می باشد:

زرد زخم  (Impetigo) کورک (Boils)
کفگیرک (Carbuncles) عقربک (Paronychia)
زخم های عفونی (Infected wounds) فولیکولیت در ناحیه ریش آقایان (Sycosis barbae)
هیدرآدنیت (Hidradenitis) اریتراسما (Erythrasma)
فولیکولیت(Folliculitis)

مانند تمام داروها،  مصرف پماد فوسیدین می تواند سبب بروز عوارض جانبی گردد، هرچند ممکن است همه افراد به این عوارض جانبی دچار نشوند.

عوارض جانبی مهم که در صورت مشاهده باید به آن ها توجه نمود: در صورت مشاهده هرکدام از عوارض جانبی زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار واکنش آلرژیک شده باشید. این عوارض نادر می باشند (ممکن است از هر ۱۰۰۰ نفر در ۱ نفر مشاهده شوند):

 • مشکل در تنفس
 • تورم در ناحیه گلو و یا صورت
 • بروز راش شدید پوستی

بیشترین عوارض جانبی گزارش شده در طول درمان با این دارو شامل واکنش های پوستی مختلف مانند خارش (pruritus) و راش پوستی توأم با درد و تحریک در ناحیه مصرف بوده است. این عوارض در کمتر از ۱ درصد بیماران رخ داده است.

حساسیت بیش از حد و آنژیوادم نیز گزارش شده است.

 

عوارض جانبی غیرشایع (ممکن است از هر ۱۰۰ نفر در ۱ نفر مشاهده شود)

اگزما و تحریک پوست (شامل درماتیت و درماتیت تماسی)

راش*

خارش (pruritus)

قرمزی پوست (اریتما)

درد در محل استفاده از دارو (شامل احساس سوزش و یا گزیدگی پوست)

تحریک در محل استفاده از دارو

*انواع مختلف راش های پوستی مانند اریتماتوز، پوسچولار، وزیکولار، ماکولوپاپولر و پاپولر گزارش شده اند. بروز راش در تمام سطح بدن نیز گزارش شده است.

عوارض جانبی نادر (ممکن است از هر ۱۰۰۰ نفر در ۱ نفر مشاهده شود)

حساسیت بیش از حد

تورم چشم همراه با قرمزی و آبریزش (التهاب ملتحمه یا کنژکتیویت)

راش، کهیر و تورم (آنژیوادما)

کهیر (اورتیکاریا)

تاول

عوارض جانبی در اطفال

انتظار می رود شیوع، نوع و شدت عوارض جانبی این دارو در کودکان مشابه افراد بزرگسال باشد.

در صورت تشدید هر یک از این عوارض جانبی و یا بروز هر عارضه ای که در این برگه راهنما به آن اشاره نشده است، پزشک معالج و یا داروساز خود را مطلع نمایید.

در صورتی که در حال مصرف داروهای دیگری می باشید و یا اخیراً داروهای دیگری را مصرف کرده اید، پزشک معالج و یا داروساز خود را مطلع نمایید.

مطالعه ای در زمینه تداخلات دارویی این فرآورده صورت نگرفته است. احتمال بروز تداخلات دارویی با داروهای سیستمیک بسیار کم است، زیرا جذب سیستمیک فوسیدین موضعی، بسیار اندک است.

فوسیدین را می توانید همراه با سایر فرآورده های دارویی مصرف نمایید.

 • مصرف در دوران بارداری:

در صورتی که باردار هستید و یا تصمیم به باردار شدن دارید، پیش از مصرف این دارو با پزشک معالج و یا داروساز خود مشورت نمایید.

پماد فوسیدین در طول دوران بارداری قابل مصرف می باشد. با توجه به اینکه جذب سیستمیک سدیم فوزیدات در مصرف موضعی بسیار اندک است، بنابراین اثرات ناخواسته بخصوصی در طول دوران بارداری پیش بینی نمی شود.

 

 • مصرف در دوران شیردهی:

در صورتی که در دوران شیردهی هستید، پیش از مصرف این دارو با پزشک معالج و یا داروساز خود مشورت نمایید.

پماد فوسیدین درطول دوران شیردهی قابل مصرف می باشد اما توصیه می شود از مصرف آن بر روی سینه ها خودداری شود. با توجه به اینکه جذب سیستمیک سدیم فوزیدات در زنانی که در دوران شیردهی این دارو را به صورت موضعی مصرف می کنند بسیار اندک است، مصرف دارو در مادر شیرده، اثری بر نوزاد و یا کودک شیرخوار نخواهد داشت.

 • هشدار و احتیاط:
 • مقاومت باکتریایی استافیلوکوکوس اورئوس در استفاده از پماد فوسیدین گزارش شده است. مانند تمام آنتی بیوتیک ها، مصرف طولانی مدت و یا دوره ای سدیم فوزیدات می تواند سبب افزایش خطر مقاومت باکتریایی گردد.
 • فقط برای استعمال خارجی می باشد.
 • پماد فوسیدین حاوی ستیل الکل و لانولین هیدروز می باشد. این مواد جانبی ممکن است سبب بروز واکنش های پوستی موضعی (مانند درماتیت تماسی) گردند. پماد فوسیدین حاوی بوتیل هیدروکسی تولوئن می باشد که می تواند سبب بروز واکنش های پوستی موضعی (مانند درماتیت تماسی) و یا تحریک چشم ها و غشاهای مخاطی گردد.
 • دقت نمایید در صورتی که پماد فوسیدین را جهت درمان ضایعات پوستی صورت مصرف می کنید، از ورود پماد به داخل چشم ها اجتناب نمایید زیرا ممکن است سبب تحریک چشم ها شود.
 • رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند :

مصرف فوسیدین به صورت موضعی اثری برروی رانندگی و یا استفاده از ماشین آلات ندارد و یا تأثیر آن قابل چشم پوشی است.

پماد موضعی در تیوب های ۱۵ و ۳۰ گرمی؛

 هر۱ گرم پماد حاوی ۲۰ میلی گرم سدیم فوزیدات

 • مقدار و نحوه مصرف:

پماد فوسیدین روزانه ۳-۲ بار، به طور معمول در یک دوره ۷ روزه، بر محل مبتلا مصرف می گردد. این دارو را می توان همراه و یا بدون پوشش پانسمان مصرف نمود.

توجه:

در صورتی که پماد فوسیدین را بیشتر از میزان توصیه شده در این راهنما، و یا بیشتر از میزان تجویز شده توسط پزشک معالج مصرف نمودید و احساس ناراحتی کردید با پزشک معالج و یا داروساز خود مشورت نمایید. احتمال بروز مسمومیت در نتیجه ی مصرف بیش از میزان تجویز شده بسیار کم است.

http://behestan-chc.com/wp-content/themes/Resanehlab-child